تازه های داروسازی

اخبار علمی و اجتماعی

استفاده از روغن كبد ماهي در تنظيم عملكرد قلب و عروق موثر است

دبير انجمن كودكان ايران گفت: استفاده از روغن كبد ماهي در تنظيم عملكرد قلب و عروق موثر است.

محمد كوشان فر روز سه‌شنبه در حاشيه نخستين جشنواره سلامت تهران در نمايشگاه بين‌المللي به خبرنگار ايرنا افزود: روغن كبد ماهي با دارا بودن امگا‪ ۳‬موجب كاهش تجمع توده‌هاي پلاكتي، كاهش سطح تري گليسيريد، افزايش ‪HDL‬ خون و نيز به تنظيم فشار خون كمك مي‌كند.

وي بااشاره به اينكه اسيدهاي چرب امگا ‪ ۳‬براي رشد و تكامل مغز، سيستم عصبي و شبكيه چشم بسيار لازم است اظهار داشت: به خصوص در سه ماهه سوم بارداري، مغز براي رشد و تكامل نياز به جذب و جمع‌آوري ‪ DHA‬دارد لذا به مادران حتي قبل از باردار شدن مصرف آن توصيه مي‌شود زيرا علاوه بر تامين نيازهاي جنين براي رشد وتكامل، باعث كاهش ريسك زايمان‌هاي زودرس مي‌شود.

وي گفت: تداوم در مصرف روغن كبد ماهي در دوران شيردهي علاوه بر كمك به تكامل سيستم عصبي، مغز و بينائي، باعث بالا رفتن بهره هوشي كودكان مي‌شود.

وي افزود: اين روغن به دليل دارا بودن ويتامين ‪ D‬و ‪ A‬موجب افزايش و رسوب كلسيم و رشد و ترميم استخوانها مي‌شود.

وي گفت: استفاده از روغن كبد ماهي در كودكان باعث پيشگيري از اختلالات رواني، پرخاشگري و اوتيسم و در بزرگسالان موجب پيشگيري و كاهش افسردگي، عصبانيت، پرخاشگري، تحريك پذيري، آلزايمر و دمانس مي‌شود.

وي با بيان اينكه استفاده از روغن ماهي علاوه براينكه باعث ايجاد تعادل ميان انعطاف پذيري سلولها و حفظ مقاومت آنها مي‌شود گفت: علاوه براين وجود ويتامين‌هاي ‪ A،D،E‬باعث جوان ماندن، شادابي پوست، مو واستحكام ناخن‌ها مي‌شود.

وي اظهار داشت: اين روغن باعث مقاومت بدن در مقابل عفونتها، پيشگيري يا كمك به درمان آسم و آلرژي، بيماري‌هاي التهابي روده نظير كرون و كوليت پيشگيري از سرطان سينه و پروستات مي‌شود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم آبان 1384ساعت 20:51  توسط نازنين رضاقلی  | 

اثر ضد افسردگي زعفران

اثر ضد افسردگي زعفران در حد داروهاي "ايمي پرامين" و "فلوكستين" مورد استفاده در درمان بيماري افسردگي ،است. این اثريكي از فوايد بسيار اين گياه در درمان بيماريها است. 

گياه زعفران به عنوان شادي آور، آرام بخش، خواب آور و توان بخش قلب در طب سنتي مطرح است. 

ديگر اثرات درماني زعفران تقويت حافظه و يادگيري، كاهش فشار خون، ضد انعقاد و رفع بي‌نظمي در قاعدگي، كاهش چربي، درمان آسم و افزايش اكسيژن رساني به بافت‌ها،اثر ضد سرطان، ضد نفخ و قلنج، محرك تمايلات جنسي، ضد سرفه، اثر ضد پيري، ضد درد و التهاب می باشند.  نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد، كه درگياه زعفران انواع ويتامين هاي ‪،B2‬ ‪ B6، B1‬و ويتامين ‪ C‬وجود دارد و اين گياه منبع مهمي از ويتامين ‪ B2‬(ريبوفلاوين) است. 

زعفران كلاله‌هاي قرمز گلهاي گياه زعفران است كه به طور عمده به عنوان طعم و رنگ‌دهنده در آشپزي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. ميزان مصرف زعفران سه گرم براي هر نفر در ماه توصيه شده است. مصرف مقادير بيش از پنج گرم به‌صورت يك جا باعث عوارضي مانند سرگيجه، كاهش تعداد نبض، خون دماغ، استفراغ و برافروختگي صورت مي‌شود. 

از آنجايي كه امكان سقط جنين در مقادير بالا (‪ ۱۰‬گرم زعفران به صورت يكجا) وجود دارد، لذا اين گياه  در دوران حاملگي نباید بیش از اندازه استفاده شود. 

از زعفران مي‌توان به عنوان بهترين، ايمن‌ترين و بومي‌ترين رنگ‌دهنده و معطركننده طبيعي در تهيه فراورده‌هاي غذايي، صنايع دارويي، آرايشي و بهداشتي استفاده كرد. در اين صورت مي‌توان از بروز عوارض جانبي از جمله حساسيت و اثرات سرطانزايي ساير رنگ‌دهنده هاي مصنوعي كه اكنون به اغلب فرآورده‌هاي غذايي، صنعتي و نيز برخي داروها و لوازم آرايشي و بهداشتي افزوده مي‌شود، پيشگيري كرد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم آبان 1384ساعت 20:51  توسط نازنين رضاقلی  | 

هپاتیت C

بیش از ۱۷۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به هپاتیت C هستند.

يك كبد سالم مواد شيميايي مورد نياز بدن را مي‌سازد و مواد سمي را از خون خارج مي‌كند. با بروز انواع هپاتيت ، كبد ملتهب و بافت طبيعي آن تخريب شده و بافت فيبري و فرسوده جاي آن را مي‌گيرد. به طوريكه ممكن است در 10 تا 30 سال بعد ، مشكلات كبدي مزمن از قبيل سيروز و سرطان هم ايجاد شود.
يروس‌هاي هپاتيتي با حمله به بافت كبد منجر به تخريب اين بافت و موجب بيماري هپاتيت مي‌شوند .هر ويروس ذره كوچكي است كه ذخيره اطلاعاتي ژنتيكي خاص خود را به همراه دارد و بر پايه همين تفاوت كوچك، ويروس‌هاي هپاتيتي به‌انواع مختلفي تقسيم و نامگذاري مي‌شوند.
با آنكه نشانه‌هاي اوليه بيماري هپاتيت در تمامي انواع اين بيماري مشابه است اما نوع و شدت آسيب‌هاي كبدي در هر يك متفاوت است و ويروس هپاتيت نوع   
C كه موجب بيماري هپاتيت Cمي‌شود يكي از اين ويروس‌هاي اين گروه است.
هپاتيت Cبا نشانه‌هاي عمومي بيماري هپاتيت همراه است،علائمي مثل تهوع، اسهال و ضعف عمومي،اما زردي پوست يا زردي سفيدي چشم در بيماري هپاتيت C ديده نمي‌شود و اين مسئله يكي از تفاوت‌هاي بارز اين نوع هپاتيت با ساير انواع هپاتيت است.
دوره خفتگي بيماري، يعني از هنگام ورود ويروس تا شروع فعاليت آن ممكن است بين دو تا بيست ماه به طول انجامد و اين امكان وجود دارد كه پس از ورود ويروس هپاتيت Cسيستم دفاعي بدن بتواند تا مدتي مقاومت كند.
گلبول‌هاي سفيد كه در خون شناور هستند مي‌توانند ويروس‌ها و باكتري‌ها را ببلعند و آنها را در خود هضم كنند. ويروس هپاتيت
 Cممكن است تا مدتي در گلبول‌هاي سفيد به صورت خفته باقي بماند، اما اين ويروس مي‌تواند به دلايل نامعلومي فعال شود.
شروع فعاليت ويروس گاه به يك سرماخوردگي ساده شبيه است و از آنجايي كه بيماري هپاتيت Cبا زردي همراه نيست غالبا فرد متوجه ابتلا خود به بيماري نمي‌شود،اما فاكتورهاي كبدي خون كه ميزان فعاليت آنزيم‌هاي كبدي را نشان مي‌دهند به شدت بالا مي‌رود كه نشان‌دهنده بر هم خوردن تعادل در كبد و آغاز بيماري است و روند اين بيماري سريع تر و آسيب‌هاي حاصل از آن شديدتر است.

برخي دیگراز علايم عمومي عفونت ويروسي عبارتند ازخستگي، دل درد، درد عضلاني و تهوع و بي‌اشتهايي. ولي در موارد پيشرفته علايم نارسايي كبد بروز مي‌كند كه شامل تورم شكم و اندامها، يرقان و خونريزيهاي گوارشي است. خواب آلودگي در موارد پيشرفته و خارش نيز در بيماران ديده ميشود.

از جمله آسيب‌هاي جانبي اين بيماري دردهاي مفصلي و از بين رفتگي بافت كليه است. با تشخيص سريع بيماري و بهره‌گيري از داروهاي كمكي و بازدارنده مي‌توان از تخريب بيشتر بافت كبد جلوگيري كرد و بيماري را تا حدبسیار زیادی كنترل كرد.
هپاتيت‌ها به شدت مسري هستند و
مهمترين راه انتقال هپاتيت
Cاز طريق تماس‌مستقيم با خون فرد بيمار و آلوده است. متاسفانه اين بيماري در زندان ها و در معتادين تزريقي آمار بالايي نشان مي‌دهد.  Cتا به امروز كشف نشده است، اما واكسيناسيون برضد هپاتيت نوع Bبدن را بيش از ۷۵درصد نسبت به هپاتيت نوع " "Cنيز ايمن مي‌كند. 

 هپاتيت C در بين مردم ايران نیز شایع است كه 87 درصد بيماران را مردان و 13 درصد را زنان تشكيل مي‌دهند. تحقيقات، بيشترين سن ابتلا به هپاتيت سي را بين 30 تا 49 سالگي نشان مي‌دهد.
متخصصان معتقدند كه با توجه به پيشگيريهاي اخير در زمينه هپاتيت بي نظير واكسيناسيون، هپاتيت 
C در آينده شيوع بيشتري نسبت به نوع B اين بيماري خواهد داشت.

* راههاي انتقال
هپاتيت 
C به طور عمده از راه تزريق خون و استفاده از سرنگ و سوزن مشترك منتقل ميشود و شيوع آن در بين معتادان تزريقي و در زندانها بيشتر است. اين ويروس عمدتاً از طريق تماس با خون شخص آلوده انتقال مي‌يابد و راههاي آن استفاده از سوزن و سرنگ آلوده به ويژه در بين معتادان تزريقي، سوراخ شدن بدن با هر وسيله تيز يا سوزن آلوده (مثل خالكوبي غيربهداشتي) است. 
احتمال انتقال هپاتيت 
C از طريق تماس جنسي و خالكوبي در مقايسه با هپاتيت B كمتر است.
تحقيقات نشان مي‌دهد كه زخمي شدن بدن در يك بخش آلوده بيمارستاني و استفاده مشترك از لوازم شخصي در بيشتر مواقع و مقاربت در مواردي كمتر، از راههاي انتقال هپاتيت 
C است. 

علت شیوع این بیماری نبودن واكسني براي اين بيماري، افزايش رفتارهاي پرخطر اجتماعي نظير اعتياد تزريقي و در موارد كمتري نيز بي‌بندوباريهاي جنسي دانست. 
بيشترين راه انتقال هپاتيت
C، تزريق است و امكان انتقال آن از طريق سوزن بسيار كمتر از نوع بي است. در اين حال، علت ابتلا در 30 تا 50 درصد موارد ابتلا به هپاتيت C مشخص نيست و بيماران سابقه هيچگونه تماس جنسي مشكوك و يا اعتياد تزريقي نداشته‌اند. 
احتمال ابتلا به این بیماری در افراد دیالیزی نیز وجود دارد.

* توصيه به بيماران

متخصصان بيماريهاي گوارش و كبد توصيه مي‌كنند كه بيماران از هر چير كه كبد را تحت فشار قرار مي‌دهد، پرهيز كنند. عوامل فشار به كبد شامل الكل و داروهاي غيرضروري و حتي استامينوفن است كه در صورت مصرف بي‌رويه مي‌تواند براي كبد خطرناك باشد.

استفاده از غذاي كم چرب يا فيبر زياد، ميوه و سبزيجات تازه و فراوان به حفظ سلامتي كمك مي‌:ند.

راههای درمان :

1- اينترفرون دارويي است كه در نوع پيشرفته بيماري مورد استفاده قرار مي‌گيرد و در ايران وجود دارد.

به گفته پزشكان، بيماران براي جلوگيري از عوارض جانبي اينترفرون آلفا مي‌توانند تزريق را پيش ازخواب انجام دهند تا زمان بروز علايم شبيه آنفلوانزا خواب باشند، انرژي خود را حفظ و بيشتر استراحت كنند، مايعات كافي بنوشند، غذاهاي متعادل بخورند. از مصرف مقدار زياد كالري در هر وعده غذايي اطمينان يابند و به چيزهاي مثبت فكر كنند.

بيماران تحت درمان با اينترفرون مي‌توانند كار و حتي مسافرت كنند، ولي دارو را به همراه داشته باشند.

 2- داروی پگ اینترفرون(  Pegasys ) نوع طولانی مدت اینترفرون آلفا  می باشد که زنجیره ای از پلی اتیلن گلیکول با وزن 40 کیلو دالتون روی آن سوار شده است. همین تغییر ساختمانی باعث خروج کم دارو از بدن ، نیمه عمر طولانی دارو و تزریق یک بار در هفته آن می شود. همچنین سمیت دارو کاهش می یابد که به بروز عوارض جانبی کمتر منتهی می شود. این دارو بیشتر در خون می ماند لذا با توجه به حجم ثابت خون در تمامی افراد نیاز به تنظیم دز دارو وجود ندارد و یک دز واحد برای تمام بیماران استفاده می شود. این دارو توانسته است درصد بهبود بیماذان را از 44 درصد به 56 درصد برساند.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم آبان 1384ساعت 17:59  توسط نازنين رضاقلی  | 

از معایب سوسیس و کالباس!!!!!!!!!!!!!

مصرف نكردن غذاهايي مانند سوسيس ، كالباس ، ساندويج‌هاي آماده گوشتي مثل همبرگر،پيتزاي حاوي سوسيس، كالباس و مشتقات آن، گوشتهاي سرخ شده،اثرات مطلوبي در كاهش مقدار كلسترول و چربي دارد. بطور كلي براي پيشگيري از بيماريهاي قلبي‌و عروقي توصيه مي‌شود از يك رژيم غذايي كه حاوي غلات كامل، سبزيهاي تازه و آب پز، انواع ميوه‌ها، آجيل‌ها، خشكبار و لبنيات كم‌چرب است، استفاده شود.

+ نوشته شده در  جمعه بیستم آبان 1384ساعت 9:19  توسط نازنين رضاقلی  | 

كشف خواص ضد سرماخوردگي در گياه طبي جينسينگ

 

جينسينگ نوعي گياه با خواص طبي است که مي‌تواند از ميزان و شدت سرماخوردگي در فصل زمستان بكاهد. به گزارش خبرگزاري رويترز، دانشمندان كانادايي دريافتند مصرف روزانه جينسينگ براي چهار ماه از شدت و دفعات ابتلا به سرماخوردگي در فصل‌هاي سرد سال مي‌كاهد. مصرف اين گياه به صورت قرص‌هاي افشرده زمان و شدت سرماخوردگي را در فصل‌هاي سرد كاهش مي‌دهد.

در طب سنتي چين از ريشه خشك شده اين گياه براي درمان بيماريها استفاده مي‌شود. در كشورهاي بسياري از آمريكاي شمالي گرفته تا كشورهاي آسيايي گونه‌هاي اين گياه داراي ارزش غذايي و دارويي محسوب مي‌شود. اين گياه باعث افزايش انرژي شخص و تقويت دستگاه ايمني بدن مي‌شود.
اين گياه حاوي ماده‌اي موسوم به جينسينوئيد است كه قابليت‌هاي جسمي و ذهني شخص را تقويت مي‌كند. اين گياه تعديل‌كننده است يعني فشارخون كم را زياد و زياد را كم مي‌كند.
از خواص ديگر اين ماده كاهش تنش، تقويت حافظه، تحريك دستگاه ايمني است.
مصرف اين گياه ضعف ذهني عضلاني را بر طرف مي‌كند، روند پيري را كند مي‌نمايد و خواص ضد سرطاني دارد.
اين گياه سرشار از ويتامين‌هاي آ ، ب‪ ۶‬و فلز روي است.
پلي ساكاريد موجود در اين گياه تقويت‌كننده عملكرد دستگاه ايمني بدن است. اين گياه خواص جوان كنندگي دارد. بسياري از خواص دارويي اين گياه از طريق تقويت غدد آدرنال يا فوق كليوي بدن اعمال مي‌شود.
يكي از داروهاي ساخته شده از اين گياه ‪ cold-fx‬نام دارد.اين دارو ‪ ۱۰‬درصد جنسينگ از گونه آمريكايي و تركيبي پلي ساكاريدي دارد.
اين تركيب پلي ساكاريدي دستگاه ايمني بدن را در مقابل ويروس سرماخوردگي به شدت تقويت مي‌كند.
آثار درماني مصرف اين گياه در كودكان، زنان حامله و افرادي كه دستگاه ايمني بدنشان ضعيف است هنوز مشخص نيست. 

+ نوشته شده در  جمعه بیستم آبان 1384ساعت 9:15  توسط نازنين رضاقلی  | 

مصرف روزانه مركبات از سرماخوردگي پيشگيري مي‌كند

 

 با توجه به شروع فصل سرما و افزايش شيوع سرماخوردگي وآلرژيهاي ناشي از سرما، ميوه‌هاي حاوي ويتامين ث ‬‬نظير انواع مركبات تاثير بسزايي در پيشگيري از ورود ويروس به بدن دارند.
تحقيقات نشان داده مصرف روزانه مركبات در پيشگيري از بروز سرماخوردگي و كوتاه كردن طول مدت سرماخوردگي مفيد است.
مركبات حاوي مواد سلامتي بخش (فلاولويدها) در افزايش تقويت سيستم ايمني مفيد بوده و تكرر بروز سرماخوردگي را در فصول سرد سال را كاهش مي‌دهند.
همچنین مركبات با داشتن آب فراوان و فيبر بالا باعث شستشوي ويروسهاي احتمالي وارد شده به بدن مي‌شوند. 
توصیه می شود براي حفظ سلامتي‌بدن بهتراست بجاي مصرف آب ميوه حتما از خود ميوه استفاده شود تا فيبر بيشتري براي بدن در دسترس قرار گيرد. 

+ نوشته شده در  جمعه بیستم آبان 1384ساعت 9:8  توسط نازنين رضاقلی  | 

پاسخ به یک خواننده عزیز

اسید معده توسط سلول های جدار معده برای کمک به هضم غذا در محیط معده ترشح می شود. در صورتی که به هر دلیل ترشح اسید معده افزایش یابد باعث برگشت اسید به داخل مری می شود  که با احساس ترشی در معده و دهان همراه است و یا   به سلو لهای جدار معده یا روده آسیب می رساند که در اصطلاح " زخم معده یا زخم اثنی عشر " نامیده می شوند.
 
یک دسته از داروهای موثر در درمان درد و زخم معده داروهای کاهنده اسید معده نامیده می شوند که از آن جمله آلومینیوم ام جی( قرص و شربت ) و آلومینیوم ام جی اس (قرص و شربت) می باشند که در سطح سلول های جدار معده لایه ای تشکیل می دهند که از آسیب دیدن این سلول ها توسط اسید جلوگیری می کنند.
در صورتیکه این داروها موثر نباشند از داروهایی مثل امپرازول استفاده می شود که توسط مکانیسم های خاصی ترشح اسید در معده را مهار می کندو از این طریق با عث کاهش درد معده می شوند.

امیدوارم توضیحات جدید کامل و مفید باشند.

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم آبان 1384ساعت 20:32  توسط نازنين رضاقلی  | 

توصیه هایی در خصوص داروهای موثر در درمان دردهای گوارشی

با توجه به اینکه درصد بالایی از مراجعه کنندگان به داروخانه را افرادی با دردهای گوارشی تشکیل می دهند سعی کردم در این بخش به قسمتی از سوالات این بیماران پاسخ دهم. ذکر این نکته لازم است که بخش زیادی از این دردها ریشه عصبی و روانی (افسردگی ) دارند و با برطرف شدن این علل ، این دردها نیز برطرف می شوند.

 


رانیتیدین: برای دردهای معده ناشی اززخم معده موثر است و باعث کاهش ترشح اسید معده می گردد. بهترین زمان مصرف آن یک قرص قبل بعد از صبحانه و شام است.


 

سایمتیدین ودایمتیکون: کاهنده نفخ معده هستند. بهترین زمان مصرف آنها بین یا بعد از هر وعده غذایی است. البته دایمتیکون به صورت جویدنی مصرف می گردد. امروزه یکی از متداول ترین روش های کاستن ترشی معده! سامتیدین می باشد.

 

آلومینیوم ام جی و آلومینیوم ام جی اس : ضد اسید از طریق افزایش پی اچ محیط معده می باشند. میزان معمول مصرف آن یک قرص یا یک قاشق غذا خوری شربت بعد از هر وعده غذایی و قبل از خواب می باشد.

ذکر این نکته ضروری است که مصرف قرص می تواند به اسهال یا سفیدی مدفوع بی انجامد. همچنین اس موجود در ترکیب دوم سایمتیدین می باشد.

 

امپرازول: مهار کننده اسید معده در مواردی است که سایر دارو های ضد اسید پاسخ نداده اند.بهترین زمان مصرف این دارو یک کپسول قبل از صبحانه و شام است.

 

کلیدینیوم – سی : ضد اسپاسم مجاری گوارشی و تسکین بخش است.مقدار متداول مصرف آن نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی است. ( مصرف آن در بین غذا یا بعد از غذا ، بدلیل مکانیسم اثر دارو بی فایده است.)  سی موجود در این دارو کلردیازپوکساید (آرام بخش ) است.

 

دایجستیو و پانکراتین : آنزیمهای گوارشی هستند که در صورت وجود داشتن مشکلات هضمی توصیه می شوند. بهتر است یک قرص همراه هر وعده غذایی مصرف گردد.    

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم آبان 1384ساعت 19:5  توسط نازنين رضاقلی  | 

توصیه هایی در خصوص درمان سرماخوردگی

با توجه به رسیدن فصل سرما و شیوع بیماری سرماخوردگی نکاتی را جهت درمان حالت های ناشی ازاین بیماری برای شما عزیزان متذکر می شوم

 

اگر شما مبتلا به :
الف- افزايش ترشحات هستيد (آبريزش بيني- عطسه- آبريزش چشم)، ... يك
ضد هيستامين مصرف كنيد. مثل آنتی هیستامین دکونژستان ، لوراتادین ، کتوتیفن ( زادیتن) و ...

ب- احتقان حفرات بيني هستيد ( گرفتگي بيني)، ... يك
ضد احتقان (دكونژستانت) مصرف كنيد. مثل آنتی  هیستامین دکونژستان ، پزودوافدرین و ...

 دراین حالت همچنین می توانید از قطره کلرور سدیم و یا سرم شستشو نیز جهت باز کردن راه بینی استفاده نمایید

ج- سرفه خلط دار هستيد (همراه با توليد خلط و احتقان در قفسه سينه)، ... يك
خلط آور مصرف كنيد. مثل اكسپكتورانت ، گایافنزین ، برم هگزین و ...

شربت های گیاهی مثل تیمیان ، برونکوتیدی و .. هم برای رفع این حالت موثر هستند.

 

د- سرفه خشك و محرك هستيد، ... يك ضد سرفه مصرف كنيد. مثل دکسترومتورفان پی و ...

 البته استفاده از بخور نيز در اين شرايط توصيه مي شود.

ه- سردرد، بدن درد، گلودرد و تب هستيد، ...
يك مسكن (ضد درد، ضد تب) مصرف كنيد. (قبلا ذکر شده اند!)
+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم آبان 1384ساعت 19:4  توسط نازنين رضاقلی  | 

استفاده از داروهاي روانپزشكي اعتياد آور نيست

دبير انجمن روانپزشكي كودك و نوجوان ايران گفت:استفاده از داروهايي روانپزشكي و داروهاي اعصاب اعتياد آور نيست و در بيمار ايجاد وابستگي دارويي نمي‌كند.
دكتر "مهدي تهراني دوست" فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار گروه علمي ايرنا با اعلام اين مطلب افزود: متاسفانه در بين مردم اين ذهنيت وجود دارد كه استفاده از هر نوع داروي روانپزشكي اعتياد آور است.
وي گفت:اين درحالي است كه استفاده از داروهاي اعصاب اگر همچون ديگر داروهاي درماني زير نظر پزشك تجويز شوند و مورد استفاده بيمار قرار گيرند به هيچ وجه اعتياد آور نيستند.
رييس بيمارستان روزبه اظهار داشت: ترس مردم از مراجعه به روانپزشكان ترس از استفاده از داروهاي روانپزشكي است در صورتي كه اين داروها از جمله داروهاي افسردگي اصلا اعتياد ندارند.
وي تصريح كرد:امروزه با پيشرفت‌هايي كه در علم روانپزشكي به وجود آمده است داروهاي بسيار موثر و تخصصي به وجود امده است به اين صورت كه هر دارويي به منظور درمان بيماري خاصي كارايي دارد.
دكتر تهراني دوست اظهار داشت: تصور اينكه هر نوع داروي روانپزشكي صرفا حالت مسكن و آرام بخشي دارد ذهنيت درستي نيست و لازم در اين زمينه اطلاعات و آگاهي‌هاي مردم را افزايش يابد. استفاده از داروهاي روانپزشكي ايجاد اعتياد در بيمار نمي‌كند و عوارض استفاده از آنها هم به آن صورتي كه افراد تصور مي‌كنند نيست. فرهنگ‌سازي در جهت از بين بردن تصورات و ذهنيت‌هاي نادرستي كه در زمينه استفاده از داروهاي روانپزشكي وجود دارد نقش بسيار موثري در افزايش مراجعه افراد به روانپزشكان و ارتقاء سلامت رواني افراد جامعه دارد.

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان 1384ساعت 22:11  توسط نازنين رضاقلی  | 

مصرف سبزيجات از افت ناگهاني قند خون پيشگيري مي‌كند

يك مشاور تغذيه و رژيم درماني گفت: مصرف سبزيجات و ميوه از افزايش هورمون انسولين و افت ناگهاني قند خون جلوگيري مي‌كند.

دكتر رضا آمري‌نيا در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: سبزيجات داراي قند از نوع مركب سبب مي‌شود كه آنزيم‌هاي گوارشي بر روي غذا به كندي اثر كرده و بدن در طول روز قند كافي در دسترس داشته باشد.
وي اظهار داشت: مصرف سبزيجات همچون يك سد عمل مي‌كند، به گونه‌اي كه رشته‌هاي سبزيجات با احاطه كردن اطراف غذا، سبب كندتر شدن هضم غذا شده و از كاهش ناگهاني انرژي بدن جلوگيري مي‌كند.
آمري‌نيا افزود: علت كندشدن هضم غذا اين است كه سبزيجات با احاطه مواد غذايي از تاثيرگذاري مستقيم آنزيم‌هاي گوارشي بر روي مواد غذايي جلوگيري مي‌كند.
به‌گفته وي، سبزيجات و ميوه كه ازنظر گروه‌هاي غذايي جزو غذاهاي فيبردار محسوب مي‌شود، آب و آب موجود در مواد غذايي را در خود جذب كرده و به كندي آن را آزاد مي‌كند كه همين امر سبب مي‌شود بدن در طول روز، آب كافي و مورد نياز را در دسترس داشته و تشنگي عارض نشود.
آمري‌نيا گفت: همچنين، مصرف سبزيجات در پيشگيري از ابتلا به يبوست به علت حجم بالاي آن و دارا بودن خاصيت جذب آب در خود، موثر است.
وي افزود: از آنجا كه قند موجود در ميوه نيز از نوع مركب است كه بويژه در پوست آن موجود است، مصرف ميوه با پوست پس از ضدعفوني كردن از خاصيت بيشتري برخوردار است.
وي ادامه‌داد: البته بايد توجه داشت كه در پوست برخي ميوه‌جات و سبزيجات نارس، ممكن است تركيباتي همچون "ساليسيلات" كه يك ماده شيميايي و مضر براي بدن است، موجود باشد به همين دليل بايد از مصرف ميوه‌هاي نارس تا حدممكن خودداري كرد.
آمري‌نيا گفت: يكسري مواد را ميوه و سبزيجات دارد كه از ابتلا به سرطان، پيشگيري مي‌كند.
وي افزود: براساس تحقيقات انجام شده مصرف سبزيجات و ميوه به مقدار زياد سبب جلوگيري از ابتلا به سرطان‌هاي دستگاه گوارش مي‌شود.
وي خاطرنشان كرد: با توجه به حجم بالا و كالري كم موجود در غذاهاي فيبردار، مصرف اين دسته از مواد غذايي سبب رخ دادن سريع‌تر مكانيسم سيري و كاهش وزن در فرد نيز مي‌شود.
اين مشاور تغذيه تاكيد كرد: براي داشتن يك تغذيه سالم بايد از هر پنج گروه مواد غذايي، چربي‌ها، پروتئين‌ها، ويتامين‌ها، كربوهيدرات‌ها و املاح، استفاده شود.

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم آبان 1384ساعت 22:10  توسط نازنين رضاقلی  | 

سایت های مربوط به داروسازی

 www.fdo.ir

معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت و درمان

دارويي

 

 فارسي

 

www.toliddaru.com/tdi/drug_directory/drug_list_full_screen_view.html

دارونامه رسمي ايران

www.irmdi.net

سايت  اطلاعات پزشكي ايران

www.noorpharma.com

 مركز فوريتهاي دارويي نور

www.noskheh.com

براي تهيه داروها از امريكا و كانادا به اين سايت مراجعه نمائيد

http://www.health4her.com/

سايت فوق يک فروشگاه مجازي داروهاي طبيعي، تقويت کننده و لوازم بهداشتي است. اجناس فروخته شده در اين سايت داراي ضمانت بوده و بسته هاي خريداري شده در صورت باز نشدن تا ۳۰روز قابل عودت مي باشند. سايت دارای پست بين الملي بوده و بسته ها توسط پست UPS عموما ظرف مدت ۲ تا ۳ هفته ارسال مي گردند. هزينه پست بر اساس وزن و مسافت تعيين مي شود.

فروشگاه مجازي داروهاي طبيعي

http://www.salamatiran.com/drugs.htm

حاوي اطلاعات بعضي از داروها

 www.dpdcir.com

وب  سايت  شركت توزيع داروپخش  

 www.irteb.com

سايت  پايگاه اطلاع رساني پزشكان

www.rxlist.com

                   در اين سايت اطلاعات دارويي بسرعت بروز مي گردد و يكي از بهترين  سايت ها جهت جستجوي اطلاعات دارويي مي باشد

دارويي

 

انگليسي 

www.nlm.nih.gov/medlineplus/

druginformation.html 

در اين سايت مي توان داروها را بر اساس حرف اول نام ژنريك و يا نام تجارتي مطالعه نمود علاوه بر اين دايره المعارف و ديكشنري پزشكي در اين سايت قابل دسترسي است

 http://health.yahoo.com/health/drugs/a.html

 yahooاطلاعات دارو يي در سايت

www.fda.gov

FDA  سايت اداره نظارت بر دارو- غذا  امريكا 

 www.herbnet.com

اطلاعات گياهان دارويي را مي توان در اين سايت جستجو نمود

www.embbs.com  

             مطالب اين سايت مربوط به داروهاي اورژانس و كمكهاي اوليه مي باشد

www.pharmacy.org

 يكي از موضوعات جالب اين سايت  ديدن مراكزي كه داروسازان را به همكاري دعوت نموده اند مي باشد 

www.emedicine.com 

 داروهاي اورژانس تمام رشته هاي پزشكي در اين سايت وجود دارد

www.aaem.org 

     سايت آكادمي داروهاي اورژانس امريكا 

www.healthy.net/index.as

 

www.pharmacytimes.com/home/index.cfm

 

www.pharmacy.org

www.pharmacytimes.com

http://pharminfo.com/drg_mnu.html

در اين مكان مي توانيد به آخرين اخبار و جاذبه هاي صنعت داروسازي دسترسي پيداكنيد

www.roche.com

www.pharmaceutical-sales.com

www.pfizer.com

از طريق اين مكان هاي وب مي توانيد اخبار صنايع دارويي بانك اطلاعات شركت هاي صنايع دارويي وموضوعات مربوط به صنايع دارويي را بدست آوريد

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم آبان 1384ساعت 22:29  توسط نازنين رضاقلی  |